Energetski održive lokalne zajednice

Budžet projekta: 717 904.35 euro

Trajanje projekta: 18 mjeseci

Partneri na projektu:

VODEĆI PARTNER LP – Opština Tuzi

PARTNER PROJEKTA 2 – Confindustria Bari e Barletta-Andria -Trani

PARTNER PROJEKTA 3 – Opština Mirabello

PARTNER PROJEKTA 4 – Opština Tirana

Opšti cilj projekta je da se doprinese poboljšanju energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije kroz razvoj „lokalnih zajednica aktivnih potrošača energije“ (LEC) koji sarađuju sa opštinama (javno-privatna partnerstva), promovišući stvaranje modela održivih opština zasnovanim na lokalnim akcijama inspirisanim promjenom svakodnevnog ponašanju građana.

LEC znači „formirana grupa korisnika“ za promociju i upravljanje obnovljivom energijom u skladu sa zahtjevima lokalne zajednice.

Specifični cilj je stvaranje LEC-a za sprovođenje zajedničkog prekograničnog akcionog plana („pakt opština“) sa aktivnim učešćem korisnika energije, finaliziranog do energetske efikasnosti na održiv i etički način povezan sa potrebama teritorije.

Zajednički cilj je da se edukuju lokalni potrošači o načinu štednje energije.

Strategija projekta zasnivaće se na aktivnom uključivanju građana u proces energetske efikasnosti uglavnom javnih zgrada / industrijskog parka koji su identifikovani u 4 opštine sa ciljem upravljanja i korišćenja energije u javnim zgradama, ali prije svega kroz proces kontaminacije kako bi se reprodukovali sistemi za energetsku efikasnost u njihovim kućama / radnim mjestima. Glavna ciljana tema su lokalne zajednice, namijenjene kao okupljanja građana, opština i lokalnih organizacija / malih i srednjih preduzeća.

Rezultati i projekta

Rezultat projekta sastojaće se od usvajanja zajedničkog akcionog plana za energetsku efikasnost i održivu energiju i proizvodnju u 4 ciljna područja opština Tuzi, Tirana, Mirabello i Bari, po uzoru na „aktivne potrošače energije lokalnih zajednica“ (LEC).

Zajednički akcioni plan biće definisan i usvojen zahvaljujući uspostavljanju 4 lokalnih energetskih zajednica (LEC), javno-privatnih partnerstava (opština, građani i mala i srednja preduzeća), koji će doprinijeti stvaranju i primijeni 4 pilot projekta koji se sastoje od intervencija energetske efikasnosti u javnim zgradama i industrijskom parku, identifikovanim u ciljnim oblastima.

Specifičan cilj projekta

· Da doprinese razvoju modela održivih opština kroz stvaranje održivih lokalnih energetskih zajednica (LEC).

· Da promoviše energetsku efikasnost kroz prekogranični akcioni plan za održivu energiju zasnovan na LEC modelu

· Da demonstrira poboljšanje energetske efikasnosti kroz LEC pilot projekte „Energetska efikasnost na održiv i etički način.

Glavni rezultat projekta

· 4 uspostavljene održive lokalne energetske zajednice (LEC): Radni paket T1 (WPT1)

· 1 Zajednički plan za energetsku efikasnost i održivu proizvodnju energije: Radni paket T2 (WPT2)

· 4 pilot projekta LEC: Radni paket T3 (WPT3)

4 Održive lokalne energetske zajednice (LEC) (Radni paket T1 eng. WPT1)

Glavni rezultat radnog paketa 1 (WPT1) je stvaranje 4 održivih lokalnih energetskih zajednica (LEC) sa ciljem da doprinese razvoju i primjeni modela održivih opština koji bi trebali doprinijeti evropskom cilju 20-20-20 (eng. European objective 20-20-20, Climate and energy package, EU).

O rezultatima ovih analiza će se raspravljati na lokalnom nivou kroz organizovanje životnih-živih laboratorija u kojim će biti uključeni lokalni akteri u 4 ciljna područja (javna i privatna), kako bi se identifikovali akcije / rešenja koja zadovoljavaju lokalne potrebe i „granice“ ciljnih područja projekta.

Rezultati životnih-živih laboratorija će se dijeliti na prekograničnom nivou kako bi se dostigla definicija „zajedničkog modela“ održive opštine zasnovane na aktivnom učešću građana / korisnika.

1 Zajednički plan za energetsku efikasnost i održivu proizvodnju energije (Radni paket T2 eng. WPT2)

Akcioni plan će se realizovati prema LEC modelu i evropskim smjernicama „Kako razviti akcioni plan za održivu energiju (eng. How to develop a Sustainable Energy Action Plan-SEAP), usvojenim od EU-Konvencija gradonačelnika. Akcioni plan će se zasnivati na zajedničkoj sjednici oslovljenoj na 4 opštine / ciljno područje i specifičnom djelu za svaku opštinu / ciljno područje. Vođa ovog radnog paketa (WPL) će poslati nacrt akcionog plana svim partnerima. Svaki partner će organizovati lokalne radionice u cilju dijeljenja „akcionih planova“, tako što će predložiti bilo kakve izmjene / dopune, kao i identifikovati akcije na lokalnom nivou.

4 Pilot projekta (Radni paket T3 eng. WPT3)

Na ovom projektu će se realizovati 4 pilot projekta:

1. Opština Tuzi (LP) će u Srednjoj mješovitoj školi „25. maja“ zamijeniti drvene prozore aluminijumskom stolarijom i obezbijediće ugradnju šesterokutnog hardvera od PVC-a sa čeličnim ojačanjima i termoizolacionim staklom termopane;

2. Confindustria (P2), djelovaće u geografskom području Metropolitanskog grada Bari i aktiviraće „tehnološku uslugu“ za promociju procesa energetske efikasnosti za vlasnike i operatore javne infrastrukture.

3. Opština Mirabello (P3) će zamijeniti postojeći sistem grijanja 2 nova kondenzacijska kaskadna kotla u osnovnoj školi G. Nebbia; Kondenzacijski plinski ili kaskadni kotli

4. Opština Tirana (P4) će zamijeniti sistem grijanja u 10 javnih zgrada, na multifunkcionalnom prostoru za kreativnost i omladinsku zajednicu koristeći solarne panele;

Exit mobile version